Zdrowie i zadowolenie pacjenta naszym celem (+48) 32 76 60 500 sekretariat@nefrolux.com.pl 41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Szpitalna 6
Blog

Zaćma wtórna – przyczyny, objawy i leczenie w NEFROLUX

Wrażenie patrzenia przez mgłę, mniej wyraźne kontury oglądanych przedmiotów i kolory – to najczęstsze objawy, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci, u których diagnozujemy zaćmę wtórną. Z wizytą u specjalisty nie ma co czekać, gdyż schorzenie to ma tendencję do postępu – z czasem objawy mogą się nasilać. Tymczasem zaćmę wtórną można skutecznie leczyć.

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma wtórna to zmętnienie tylnej torebki soczewki, które może pojawić się po udanej operacji zaćmy pierwotnej. Zmętnienie powstaje w wyniku naturalnych procesów gojenia się oka i rozwija w części torebki soczewkowej, która pozostaje w oku nietknięta po usunięciu zmętniałej soczewki podczas operacji zaćmy pierwotnej.

Jakie są przyczyny zaćmy wtórnej?

Główną przyczyną zaćmy wtórnej jest rozrost komórek nabłonkowych w pozostałej części torebki soczewkowej. Chociaż tylna torebka pozostaje nienaruszona, w niektórych przypadkach może dojść do jej zmętnienia. Dzieje się tak, gdy komórki nabłonka, które pozostały w torebce, zaczynają się namnażać i powodują jej zmętnienie. To właśnie ten proces nazywamy zaćmą wtórną.

Jakie są objawy zaćmy wtórnej?

Do objawów zaćmy wtórnej należą:

  • pogorszenie ostrości widzenia – ob.razy stają się mniej wyraźne, rozmazane, a kontury obiektów mniej wyraźne,
  • zmniejszenie kontrastu – kolory wydają się mniej żywe, a światło może być odbierane jako oślepiające,
  • zmętnienie widzenia – pacjenci często opisują wrażenie patrzenia przez mgłę lub brudną szybę.

Jak diagnozuje się zaćmę wtórną?

Diagnoza zaćmy wtórnej opiera się na badaniu okulistycznym, które obejmuje:

  • badanie ostrości wzroku, które pozwala ocenić stopień pogorszenia widzenia,
  • badanie w lampie szczelinowej, które umożliwia bezpośrednią obserwację zmętnienia torebki soczewki,
  • biometrię – badanie polegające na pomiarze parametrów oka niezbędnych do doboru odpowiedniej mocy soczewki w przypadku konieczności ponownej operacji.

Leczenie zaćmy wtórnej – kapsulotomia laserowa

Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy wtórnej jest kapsulotomia laserowa. W NEFROLUX wykorzystujemy nowoczesny system lasera okulistycznego YAG z udoskonaloną podwójną wiązką celującą. Dzięki temu zabieg jest jeszcze bardziej precyzyjny i bezpieczny. Zabieg kapsulotomii jest krótki, bezbolesny i przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Przed zabiegiem oko jest znieczulane kroplami.  Podczas zabiegu lekarz używa lasera neodymowo-yagowego (YAG) do wytworzenia krótkich impulsów światła o dużej energii. Impulsy te precyzyjnie tworzą otwór w tylnej torebce soczewki oka, co pozwala na usuniecie zwłókniałej soczewki i przywrócenie pacjentowi dobrego widzenia. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym i jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu.

Skuteczność, bezpieczeństwo i ryzyka zabiegu

Kapsulotomia, czyli laserowe usuwanie zaćmy wtórnej przynosi natychmiastowe efekty i jest zabiegiem skutecznym w usuwaniu zaćmy wtórnej. Chociaż kapsulotomia laserowa jest zaliczana do procedur bezpiecznych, to podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, tak i w tym istnieje ryzyko powikłań do których należą:

  • wzrost ciśnienia w oku – zazwyczaj jest to stan przejściowy i ustępuje po zastosowaniu odpowiednich leków,
  • podwichnięcie soczewki – to bardzo rzadkie powikłanie, które może wymagać dodatkowej interwencji chirurgicznej,
  • odwarstwienie siatkówki – ryzyko tego powikłania jest niewielkie i dotyczy głównie pacjentów z istniejącymi już chorobami oczu.

Jeśli zauważysz pogorszenie wzroku po operacji zaćmy, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Kapsulotomię wykonujemy w Szpitalu NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich w ramach kontraktu NFZ oraz prywatnie.