Zdrowie i zadowolenie pacjenta naszym celem (+48) 32 76 60 500 sekretariat@nefrolux.com.pl 41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Szpitalna 6
Oddział Okulistyczny

Oddział Okulistyczny

w Szpitalu NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich

Oddział Okulistyczny to wysokospecjalistyczne centrum okulistyczne na Śląsku, zapewniające pacjentom ze schorzeniami oczu fachową opiekę lekarską i pielęgniarską. Oddział systematycznie poszerza zakres swojej działalności diagnostyczno-leczniczej, aby zapewnić pacjentom najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia.

Oddział specjalizuje się w chirurgii przedniego odcinka gałki ocznej, w tym w leczeniu zaćmy i w zabiegach witrektomii. Wykonujemy również drobne zabiegi okulistyczne – usunięcie gradówki, guza powieki, kępek żółtych. Ponadto w Oddziale Okulistyki wykonujemy zabiegi plastyki powiek (blefaroplastyka) oraz refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE). Nasz oddział dysponuje nowoczesnym blokiem operacyjnym oraz 15 łóżkami, posiada nowoczesny sprzęt diagnostyczny i zabiegowy niezbędny w leczeniu chorób oczu. 
 

Zaćma (inaczej nazywana też kataraktą) to choroba oczu, która objawia się mętnieniem naturalnej soczewki oka. 

Proces ten jest związany ze starzeniem się organizmu i dotyczy zwykle osób w wieku powyżej 50. roku życia (tzw. zaćma starcza). Mętnienie soczewki oka może również być wtórnym efektem urazów oka, stanów zapalnych oka lub stosowania leków sterydowych. Zaćma może też być wrodzona u dzieci.

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest krótki (trwający zaledwie kilkanaście minut) zabieg operacyjny metodą fakoemulsyfikacji. Zabieg polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kropli znieczulających do oczu.

Sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jest kilka rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych w zabiegach usunięcia zaćmy:

  • soczewki jednoogniskowe – korygują widzenie w jednej odległości (tj. do dali lub do bliży), okulary mogą być potrzebne do dali lub do bliży,
  • soczewki wieloogniskowe – korygują widzenie do dali i do bliży, ale nie zapewniają ostrego widzenia w odległościach pośrednich; okulary mogą być potrzebne do pracy przy komputerze czy jazdy samochodem,
  • soczewki z poszerzoną głębią ostrości – korygują widzenie do dali lub do bliży oraz w odległości pośredniej, okulary mogą być potrzebne do dali lub do bliży,
  • soczewki trójogniskowe – nazywane też zaawansowanym soczewkami wieloogniskowymi korygują widzenie do dali, do bliży i w odległościach pośrednich, i okulary po zabiegu zaćmy już nie będą potrzebne!
     

Witrektomia to zabieg operacyjny, który polega na usunięciu części lub całości ciała szklistego – czyli galaretowatej substancji wypełniającej wnętrze gałki ocznej. 

Zabieg witrektomii przeprowadza się w celu leczenia różnych schorzeń oczu, takich jak odwarstwienie siatkówki, krwotoki wewnątrzgałkowe, zaawansowana jaskra, siatkówczak i inne powikłania siatkówkowe.

Podczas witrektomii lekarz usuwa ciało szkliste oraz wszelkich obecne w nim zastoiska, krew, blizny i inne nieprawidłowości. Następnie może przeprowadzić dodatkowe procedury, takie jak naprawa siatkówki, laseroterapia czy założenie tamponady gazowej.
 

Plastyka powiek (blefaroplastyka) to zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu powiek poprzez usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu i/lub mięśni wokół oczu. 

Zabieg jest zalecany w przypadku występowania opadających powiek. Celem blefaroplastyki jest poprawa pola widzenia i odmłodzenie wyglądu pacjenta.

Podczas plastyki powiek chirurg wykonuje precyzyjne nacięcia na powiekach, aby uzyskać dostęp do nadmiaru skóry, tłuszczu i mięśni. Następnie usuwa nadmiarowe tkanki i przeprowadza niezbędne korekty, aby osiągnąć pożądany efekt. Zabieg może dotyczyć górnych powiek, dolnych powiek lub obu jednocześnie – w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Plastyka powiek może przynieść wiele korzyści estetycznych i funkcjonalnych. Poprawia wygląd opadających powiek, zmniejsza worki pod oczami, likwiduje nadmiar skóry, poprawia widzenie poprzez uniesienie powiek oraz dodaje młodzieńczego i bardziej wyraźnego wyglądu całej okolicy oczu. 
 

Refrakcyjna wymiana soczewki (inaczej RLE) to zabieg operacyjny, który polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową – o odpowiednio dobranej mocy, aby zapewnić ostre widzenie bez konieczności dodatkowej korekcji okularowej lub soczewkowej. Zabieg jest zalecany dla osób powyżej 40. roku życia, z objawami starczowzroczności.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki przebiega tak samo jak zabieg usunięcia zaćmy. Jego celem jest zapewnienie ostrego widzenia bez okularów czy soczewek kontaktowych. Efektem zabiegu jest również to, że pacjent w przyszłości nie zachoruje na zaćmę.

W Oddziale Okulistycznym Szpitala NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich m.in:

  • diagnozujemy i leczymy zaćmę
  • wykonujemy zabiegi usunięcia zaćmy
  • wykonujemy zabiegi witrektomii
  • wykonujemy plastykę powiek
  • wykonujemy refrakcyjną wymianę soczewki
  • wykonujemy drobne zabiegi okulistyczne (gradówka, guz powieki, kępki żółte, skrzydlik)
     

Oddział Okulistyczny świadczy usługi leczenie zaćmy i witrektomii w ramach kontraktu NFZ oraz prywatnie. 

Plastyka powiek i refrakcyjna wymiana soczewki wykonywane są wyłącznie w ramach leczenia prywatnego.

NASI SPECJALIŚCI
lek. Katarzyna Beniowska

Specjalista Chorób Oczu, Kierownik Oddziału Okulistyki

Alina Starzyczny

Pielęgniarka Koordynująca Oddziału Okulistyki

Oddział Okulistyczny
 
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy    270 zł
Wizyta kwalifikacyjna do witrektomii i innych zabiegów na siatkówce270 zł
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki270 zł
Zaćma  
 
 
Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej asferycznej jednoogniskowej z filtrem światła niebieskiego AcrySof IQ IOL3 500 zł
Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej asferycznej jednoogniskowej torycznej z filtrem światła niebieskiego AcrySof IQ Toric IOL    4 200 zł
Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej niedyfrakcyjnej z poszerzoną głębią ostrości z filtrem światła niebieskiego AcrySof IQ Vivity IOL    6 400 zł
Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej niedyfrakcyjnej z poszerzoną głębią ostrości, torycznej z filtrem światła niebieskiego AcrySof IQ Vivity Toric IOL    7 500 zł
Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej trójogniskowej z filtrem światła niebieskiego AcrySof IQ PanOptix IOL    5 300 zł
Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej trójogniskowej torycznej z filtrem światła niebieskiego AcrySof IQ PanOptix Toric IOL    6 300 zł
Refrakcyjna wymiana soczewki 3500-7500 zł
Plastyka powiek   
 
 
Plastyka powiek górnych    2 500zł
Plastyka powiek dolnych    2 500 zł
Plastyka powiek górnych i dolnych    4 700 zł
Drobne zabiegi okulistyczne   
 
 
Gradówka    400 zł
Zszycie boczne szpary powiekowej    400 zł
Entropion (podwinięcie) i ektropion (odwinięcie) powieki    1 000 zł
Skrzydlik    1 000 zł
Guz powieki z badaniem hist-pat    600 zł
Guz powieki z przeszczepem skóry i badaniem hist-pat    1 000 zł
Kępki żółte, róg skórny, brodawczak, kaszak, tłuszczak,torbiel)300-700 zł

WAŻNE dla pacjenta

Przy przyjęciu do Szpitala pacjent powinien posiadać:

  • dowód osobisty i/lub kartę ZUS,
  • ważne skierowanie do szpitala,
  • dokumentację medyczną dotycząca poprzedniego leczenia (karty informacyjne, wyniki badań laboratoryjnych, USG, RTG, wypisy ze szpitali itp.)
  • rzeczy codziennego użytku,
  • listę stale przyjmowanych leków.