Zdrowie i zadowolenie pacjenta naszym celem (+48) 32 76 60 500 sekretariat@nefrolux.com.pl 41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Szpitalna 6
Blog

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Wiosna w pełni, a Ty właśnie teraz podjąłeś/aś decyzję o poddaniu się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku i zastanawiasz się: czy to dobry czas na operację oczu? Na nurtujące niemal każdego pacjenta pytania odpowiada dr Emil Kwapisz – specjalista chirurgii refrakcyjnej Szpitala NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich.

Laserowa korekcja wzroku

Jakie pytania najczęściej słyszy Pan od swoich pacjentów?

Dr Emil Kwapisz (EK): Gdybym zebrał wszystkie pytania, to na pewno powtarzają się: ile dochodzi się do siebie i jak długo goi się oko po laserowej korekcji wzroku oraz ile dni zwolnienia lekarskiego otrzymam po zabiegu? Jeśli więc już decyzja o zabiegu jest podjęta, to pacjenci chcą wiedzieć, na jak długo będą wyłączeni ze swoich codziennych rutyn. Ale obawiają się wielu rzeczy – począwszy od tego, że operacja nie przyniesie pożądanych efektów, że uszkodzona zostanie rogówka lub soczewka oka, że będą czuli dyskomfort, po bardziej „katastroficzne” fantazje, w których laser wypala im oko i tracą trwale wzrok. Te obawy są oczywiście bezzasadne.

Jakie było najbardziej absurdalne pytanie, które Pan usłyszał?

EK: Absurdalne? Nie ma takich pytań! Są być może tylko absurdalne odpowiedzi. (śmiech) Pacjenci mają prawo pytać o wszystko! Chcą znać szczegóły zarówno przebiegu samego zabiegu, jak i okresu rekonwalescencji. Nie oceniam, cierpliwie tłumaczę, wyjaśniam i uspokajam. Po pierwsze, podczas laserowej korekcji wzroku wykorzystywana jest zimna wiązka światła ultrafioletowego, która nie może poparzyć lub w inny sposób uszkodzić oczu pacjenta. Utrata wzroku z powodu działania lasera nie zdarza się!  Laser wyposażony jest w tzw. eyetracker, czyli system śledzenia ruchów oczu – gdy mimowolnie pacjent poruszy okiem w trakcie pracy lasera, system natychmiast przerywa działanie lasera. Wszystko jest więc pod ogromną kontrolą lekarza operatora, ale i zaawansowanych systemów.

Czy zabieg laserowej korekcji wady wzroku wiąże się z dłuższą niedyspozycją?

EK: Najważniejsze wskazania i zalecenia dotyczące rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku obejmują odpoczynek w domu przez pierwsze doby po zabiegu. Moim pacjentom zalecam zaplanowanie przynajmniej tygodnia wolnego po zabiegu, a maksymalnie 4 tygodnie. Prowadzenie samochodu zazwyczaj możliwe jest już w drugiej dobie po zabiegu. Bywa jednak, że w wyniku nadwrażliwości na światło i z początku nieostrego i zamglonego widzenia jest to utrudnione, wtedy należy zrezygnować z tej czynności, aż do uzyskania poprawy widzenia. W pierwszych dobach po zabiegu ograniczyć należy także korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych. Natomiast na 4 tygodnie trzeba zrezygnować z wysiłku fizycznego, w tym wszelkich aktywności typu siłownia czy fitness. To samo ograniczenie dotyczy kąpieli w basenach.

Wahania ostrości widzenia, łzawienie, pieczenie. Czego jeszcze należy się spodziewać? Na co się przygotować po zabiegu laserowej korekcji?

EK: Objawy, takie jak łzawienie czy pieczenie, są normalną reakcją po zabiegu i związane są z ingerencją w struktury rogówki oka. Mogą wystąpić w pierwszych dniach po zabiegu. Ulgę przynoszą krople nawilżające do oczu, tzw. sztuczne łzy i najlepiej bez konserwantów. Ostrość wzroku poprawia się stopniowo w ciągu kilku kolejnych dni lub tygodni od zabiegu, co zależy od wielkości i rodzaju korygowanej wady wzroku.  Każdy pacjent znosi zabieg laserowej korekty wad wzroku nieco inaczej. Nie wszystkie objawy, o których można przeczytać w internecie, występują u każdego, kto poddał się zabiegowi laserowej korekcji.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, poza wymienionymi już przez Pana ograniczeniami?

EK: Warto zaopatrzyć się w ochronne okulary przeciwsłonecznej z fitrami UV, które w Szpitalu NEFROLUX pacjenci po laserowej korekcji otrzymują w specjalnym pakiecie pozabiegowym. Okulary te mają dwa zadania: przynieść ulgę w przypadku światłowstrętu i chronić oczy przed promieniowaniem UV, wiatrem, ale i innymi mechanicznymi uszkodzeniami oczu. Zabieg laserowej korekcji wad wzroku dotyczy rogówki oka. Naruszenie jej powoduje światłowstręt, uczucie suchości oka oraz uczucie ciała obcego w oku. Dlatego okulary z filtrami UV przynoszą ulgę, podobnie jak wspomniane już krople nawilżające. Dodatkowo okulary stanowią swego rodzaju barierę dla możliwych mechanicznych uszkodzeń rogówki oka, na przykład przez silnie wiejący wiatr czy dostanie się do oka drobinek kurzu. Bezwzględnie trzeba również stosować inne zalecone przez lekarza krople, zwykle są to leki działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Pełna rekonwalescencja po laserowej korekcie wzroku trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy.

*Pacjenci Szpitala NEFROLUX po przeprowadzonym zabiegu laserowej korekcji wzroku otrzymują w pakiecie zestaw kropli do oczu i okulary przeciwsłoneczne z filtrem. 
Odpowiedzi na często zadawane pytania na temat LKW znajdziesz także w naszym artykule: Q&A, czyli laserowa korekcja wzroku w pytaniach i odpowiedziach