Zdrowie i zadowolenie pacjenta naszym celem (+48) 32 76 60 500 sekretariat@nefrolux.com.pl 41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Szpitalna 6
Blog

Na czym polega laserowa korekcja wady wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najpopularniejszych zabiegów w okulistyce, który ma na celu usunięcie wady wzroku. Za pomocą tej metody korygowana może być krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Procedura wykorzystuje technologię specjalistycznych laserów, za pomocą których chirurg okulista tak modeluje rogówkę oka, aby uzyskać prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce – bez konieczności stosowania okularów czy soczewek.

Laserowa korekcja wady wzroku jest rekomendowana dla osób w wieku od 21 do 45 lat, ponieważ w tym wieku oko już nie rośnie, wada wzroku jest stabilna i nie pojawia się ryzyko innych chorób oczu. Stabilność wady wzroku to jeden z podstawowych kryteriów kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji, gdyż wtedy efekty zabiegu są najbardziej zadowalające i trwałe. Za pomocą metod laserowych można korygować krótkowzroczność do -12D, nadwzroczność do +5D oraz astygmatyzm do +/-6D

- To wielkości wad wzroku rekomendowane, bo zdarza się, że laserowa korekcja wady wzroku jest wykonywana u osób z większymi wadami wzroku. Wszystko zależy od indywidualnej budowy oka i stanu zdrowia narządu wzroku, co badamy podczas kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji. – podkreśla lek. Emil Kwapisz, specjalista chirurgii refrakcyjnej ze Szpitala NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich.

Wskazania do laserowej korekcji wady wzroku to:

  • wiek 21-45 lat,
  • stabilna wada wzroku przez min. rok,
  • krótkowzroczność do -12,0 dioptrii,
  • nadwzroczność do +5,0 dioptrii,
  • astygmatyzm do +/-6 dioptrii.
  • Wskazania do laserowej korekcji wady wzroku to:

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki oka za pomocą ablacji laserowej, aby zapewnić prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce oka. Chirurg okulista dostosowuje całą procedurę do rodzaju wady wzroku – spłaszczając rogówkę w przypadku nadwzroczności, uwypuklając przy krótkowzroczności lub wyrównując przy astygmatyzmie. Laser stosowany podczas zabiegu wykorzystuje zimną wiązkę światła ultrafioletowego, dlatego nie może poparzyć lub w inny sposób uszkodzić Twoich oczu.

Cały zabieg trwa około 15 minut na jedno oko i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Zabieg jest wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, dlatego jeszcze tego samego dnia będziesz mógł wrócić do domu

Laserowa korekcja wzroku Śląsk, Katowice, Siemianowice Śląskie 

Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?

Ze względu na różne rodzaje wad wzroku, ich wysokość oraz stopień skomplikowania istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku, które różnią się sposobem przygotowania powierzchni rogówki na działanie lasera excimerowego (korygującego powierzchnię rogówki). Ogólna klasyfikacja wyróżnia tzw. metody powierzchniowe oraz głęboki W Szpitalu NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich wykonujemy metody laserowej korekcji wzroku powierzchniowe (EBK, PRK, LASEK) i głębokie (LASIK, SBK-Lasik, Trans PRK). Metody powierzchniowe stosuje się zwykle w korekcji niskich wad wzroku i przy cienkiej rogówce. Rekomendowane są osobom, które prowadzą aktywny tryb życia lub pracują w zawodach kontaktowych. Z kolei metody głębokie stosuje się w korekcji wysokich i skomplikowanych wad wzroku (z astygmatyzmem).

Dowiedz się więcej o dostępnych metodach laserowej korekcji wzroku 

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku odbywa się wizyta kwalifikująca, podczas której okulista przeprowadza z pacjentem wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia, prowadzonego stylu życia, wykonywanej pracy zawodowej oraz oczekiwań co do efektów zabiegu. Wykonywane są także specjalistyczne badania, które pozwalają lekarzowi ocenić stan zdrowia oczu oraz rodzaj i wielkość wady wzroku, ważnymi badaniami są te związane z samą rogówką oka – jej grubością i kształtem.

Podczas wizyty kwalifikującej do laserowej korekcji wzroku wykonuje się m.in.: badanie wady wzroku autorefraktometrem, badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka oraz topografii rogówki. Na podstawie zebranych informacji lekarz proponuje optymalną dla danego pacjenta metodę korekcji – dostosowaną do rodzaju i wielkości wady wzroku, uwzględniającą stan zdrowia narządu wzroku oraz codzienne aktywności pacjenta.

Cała wizyta kwalifikująca wraz z badaniami trwa około 2 godziny. Warto pamiętać, że niektóre badania są wykonywane po rozszerzeniu źrenic atropiną, przez co zaburzona jest ostrość widzenia i występuje światłowstręt przez kilka godzin od badania – co uniemożliwia np. prowadzenie samochodu. Dodatkowo w przypadku noszenia soczewek kontaktowych należy z nich zrezygnować przed planowanymi badaniami – na tydzień w przypadku soczewek miękkich i na dwa tygodnie w przypadku soczewek twardych.

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku w Szpitalu NEFROLUX