Zdrowie i zadowolenie pacjenta naszym celem (+48) 32 76 60 500 sekretariat@nefrolux.com.pl 41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Szpitalna 6
Blog

Witrektomia – zabieg poprawiający widzenie, a nawet ratujący wzrok

Nazwa „witrektomia” wywodzi się z języka łacińskiego i składa się z dwóch słów: vitreus – oznaczający „szklisty”, „szklany” lub „przezroczysty” (i odnosi się do ciała szklistego oka, które jest przezroczystą substancją wypełniającą wnętrze gałki ocznej) oraz ectomia – oznaczający „wycięcie” lub „usunięcie” (odnosi się do chirurgicznego zabiegu usunięcia ciała szklistego).

Witrektomia

Dowiedz się więcej o tym, na czym polega ta procedura leczenia oka i poznaj wskazania do jej zastosowania. 


A) Pacjent zgłasza się do okulisty z powodu nagłego pogorszenia widzenia i mroczków przed oczami. Badanie okulistyczne wykazuje odwarstwienie siatkówki. Okulista zaleca natychmiastowy zabieg witrektomii, aby uratować wzrok pacjenta.
B) Pacjent zgłasza się do okulisty z powodu nagłego zaczerwienienia oka i bólu. Badanie okulistyczne wykazuje krwotok do ciała szklistego. Okulista zaleca zabieg witrektomii, aby usunąć krew i poprawić widzenie pacjenta.
C) Pacjent jest leczony na jaskrę od kilku lat, ale jego wzrok stale się pogarsza. Badanie okulistyczne wykazuje, że ciśnienie śródgałkowe jest nadal zbyt wysokie, a nerw wzrokowy jest coraz bardziej uszkodzony. Okulista zaleca zabieg witrektomii, aby obniżyć ciśnienie śródgałkowe i uratować pozostałe widzenie pacjenta.
D) Pacjent cierpi na cukrzycę od wielu lat. Badanie okulistyczne wykazuje retinopatię cukrzycową zagrażającą odwarstwieniem siatkówki. Okulista zaleca zabieg witrektomii, aby zapobiec odwarstwieniu siatkówki i uratować wzrok pacjenta.

To tylko kilka spośród wielu możliwych scenariuszy w wyniku, których lekarz okulista może skierować pacjenta na zabieg witrektomii. Jeśli tak się stało i w Twoim przypadku, z całą pewnością są ku temu powody, a ewentualne ryzyka związane z zabiegiem są dużo niższe niż korzyści z jego przeprowadzenia.

Niemniej to zupełnie naturalne, że perspektywa zabiegu okulistycznego u wielu z nas budzi szereg niepokojących myśli, takich jak: a co, jeśli stracę wzrok? Co, jeśli zabieg się nie powiedzie i zamiast poprawić moje widzenie, jeszcze je pogorszy? Co robić? Najlepiej jest skonsultować swoje wątpliwości i obawy bezpośrednio z lekarzem, a gdy jest to niemożliwe czerpać wiedzę z zaufanego źródła.

Czym jest witrektomia i kiedy się ją wykonuje?

Witrektomia to zabieg operacyjny, który polega na usunięciu części lub całości ciała szklistego. Zabieg przeprowadza się w celu leczenia różnych schorzeń oczu, takich jak:
 

  • odwarstwienie siatkówki – jest to poważny stan, w którym siatkówka oddziela się od tylnej części oka; Nieleczone odwarstwienie może prowadzić do ślepoty,
  • krwotoki wewnątrzgałkowe – mogą one powodować pogorszenie widzenia lub nawet ślepotę, jeśli nie zostaną usunięte,
  • zaawansowana jaskra – w jaskrze dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku; witrektomia może być stosowana w leczeniu jaskry, gdy inne metody leczenia zawiodły,
  • siatkówczak – jest to nowotwór złośliwy siatkówki, który najczęściej występuje u dzieci; witrektomia może być stosowana w leczeniu siatkówczaka w celu usunięcia guza,
  • inne powikłania siatkówkowe – witrektomia może być również stosowana w leczeniu innych powikłań siatkówki, takich jak blizny po zapaleniach, pęcherze siatkówki i retinopatia cukrzycowa.

Przygotowanie do zabiegu witrektomii

Przed zabiegiem witrektomii pacjent musi wykonać szereg badań oczu, w tym USG gałki ocznej, tomografię komputerową oka, angiografię fluoresceinową. Badania te wykonasz w wyspecjalizowanych ośrodkach okulistycznych, wykonujemy je również w Szpitalu NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich. Badania wykonane przed zabiegiem witrektomii są ważne przez okres od 3 do 6 miesięcy.

Przebieg zabiegu witrektomii

Witrektomia oka to mikrochirurgiczny zabieg operacyjny polegający na usunięciu części lub całości ciała szklistego, czyli galaretowatej substancji wypełniającej wnętrze gałki ocznej. Następnie, w zależności od potrzeb, do wnętrza oka wprowadza się powietrze, gaz lub silikon, aby naprawić i utrzymać siatkówkę na właściwym miejscu. Celem zabiegu witrektomii jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka. Witrektomia jest zazwyczaj przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent jest świadomy podczas zabiegu, ale nie odczuwa bólu. Zabieg trwa zazwyczaj od 1 do 3 godzin.

Rekonwalescencja po zabiegu witrektomii

Po zabiegu witrektomii pacjent musi pozostać w szpitalu przez kilka godzin. W tym czasie może odczuwać ból, pieczenie i swędzenie oczu. Należy również stosować krople do oczu i leki przeciwbólowe. Większość pacjentów wraca do zdrowia po zabiegu witrektomii w ciągu kilku tygodni. Należy jednak unikać wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów przez kilka tygodni.

Powikłania po witrektomii

Ryzyko powikłań po zabiegu witrektomii jest stosunkowo niskie. Większość pacjentów po zabiegu witrektomii odzyskuje dobre widzenie. Okulista przed zabiegiem omówi wszystkie ryzyka i korzyści związane z zabiegiem. Jeśli masz pytania dotyczące witrektomii, skontaktuj się z Poradnią Okulistyczną Szpitala NEFROLUX i umów się na konsultację.