Zdrowie i zadowolenie pacjenta naszym celem (+48) 32 76 60 500 sekretariat@nefrolux.com.pl 41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Szpitalna 6
Blog

Rekonwalescencja po blefaroplastyce (korekcie plastycznej powiek)

Często to nie z powodu pieniędzy, a z obawy przed oceną przez bliskich i współpracowników oraz efektem odwrotnym do oczekiwanego (nienaturalny wygląd powiek, widoczność blizny), a nawet ze strachu przed samym znieczuleniem pacjenci obawiają się zabiegu blefaroplastyki. Już sam fakt, że to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, niektórych może zniechęcać. Czy słusznie?

Blefaroplastyka

Zmęczony i smutny wygląd twarzy, a do tego worki pod oczami to dla wielu Pań i Panów wystarczające powody, aby czuć się nieatrakcyjnie i mało pewnie siebie. Kiedy zwiotczałe i opadające powieki stają się czymś więcej niż tylko problemem kosmetycznym, warto skonsultować się z lekarzem i omówić opcje leczenia. Zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z powiek to blefaroplastyka.

Jakie efekty po plastyce powiek?

Oprócz widocznych efektów estetycznych, może on zwiększyć zakres pola widzenia, a także zmniejszyć wysiłek związany z unoszeniem ciężkich powiek. Jak każda procedura medyczna, tak i ten zabieg wiąże się z ryzykami i niedogodnościami, takimi jak opuchlizna czy ból w procesie gojenia oraz pewnymi ograniczeniami dotyczącymi chociażby aktywności fizycznej w okresie rekonwalescencji – wyjaśnia dr n. med. Anna Ochwał-Brzezinka, specjalistka chorób oczu, która wykonuje w Szpitalu NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich zabiegi plastyki powiek.

Przez pierwszych 5-7 dni po zabiegu korekcji plastycznej powiek pacjent powinien odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego. Bezwzględnie w okresie pooperacyjnym nie należy się opalać. W pierwszych dniach po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, obrzęk i zasinienie skóry wokół oczu. Te objawy ustępują po 1-2 tygodniach.

– Zasinienia czy opuchlizny oczu łagodzą leki w postaci maści, które przepisuje po zabiegu plastycznej korekcji powiek. Ulgę przynoszą także zimne okłady – informuje dr Ochwał-Brzezinka. Zaleca się ponadto spanie z głową uniesioną na wysokiej poduszce przez co najmniej 2-3 noce po blefaroplastyce, co pomaga zmniejszyć opuchliznę. – Przestrzeganie zaleceń, delikatna pielęgnacja i utrzymanie higieny powiek, unikanie nakładania makijażu w pierwszych dniach po zabiegu pozwoli powiekom szybciej się zagoić, dzięki czemu unikniemy dłuższej rekonwalescencji i będziemy mogli szybciej powrócić do aktywności zawodowej. Na ostateczny efekt po blefaroplastyce trzeba czekać zwykle od 3-6 miesięcy od zabiegu – podkreśla specjalistka blefaroplastyki ze Szpitala NEFROLUX.

Blizny po plastyce powiek – czy będą widoczne?

Duże znaczenie dla końcowego efektu zabiegu mają umiejętności chirurga. W przypadku blefaroplastyki górnej, lekarz wykonuje nacięcie w fałdach powiekowych. Blizna jest więc ukryta w naturalnym załamaniu powieki, co czyni ją mało widoczną. W korekcie powiek dolnych cięcie przeprowadzane jest tuż poniżej linii rzęs tak, aby blizna pooperacyjna była jak najmniej widoczna. Zdjęcia szwów dokonuje się zazwyczaj po 10 dniach. Początkowo zaczerwieniona i widoczna blizna ulega stopniowemu zblednięciu, zazwyczaj po 3 miesiącach staje się prawie niewidoczna. Należy jednak pamiętać, że blizny są naturalnym elementem procesu gojenia i nigdy nie znikną całkowicie.

Bardzo ważna w procesie gojenia jest również sama pielęgnacja powiek, której podstawą jest stosowanie wspomnianych już maści przepisanymi przez lekarza. Istotnym zaleceniem jest też stosowanie kremów z SPF i okularów przeciwsłonecznych, gdyż skóra powiek po blefaroplastyce jest delikatna i cienka, dlatego jest bardziej narażona na działanie promieni słonecznych, które dodatkowo nie sprzyjają procesowi gojenia się blizn.

Powieki do korekty?

Zabieg blefaroplastyki może dotyczyć powiek górnych, dolnych, a u niektórych osób i górnych, i dolnych (z powodu przepuklin tłuszczowych). Blefaroplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a zabieg trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin. Wskazania do korekty plastycznej powiek mogą być zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Wskazaniem zdrowotnym do blefaroplastyki jest znaczne zawężenie pola widzenia. Do wskazań estetycznych należą:

  • zwiotczałe, opadające powieki, które nadają twarzy zmęczonego, smutnego lub starszego wyglądu;
  • „worki” pod oczami, które mogą być spowodowane nadmiarem tłuszczu lub osłabieniem mięśni;
  • zmarszczki powiek, które mogą być spowodowane wiekiem, paleniem papierosów lub nadmiernym opalaniem.